top of page

Immobile er nu Lazios all-time topscorer


Ciro Immobile skrev for nyligt historie med Lazio, da han med sit mål mod Marseille overtog titlen som klubbens mest scorende spiller nogensinde.

Målet var Immobiles fuldtræffer nummer 160 for hovedstadsklubben, og han overgik dermed Silvio Piolas klubrekord, der lød på 159 mål. En bedrift der må siges at være meget imponerende taget i betragtning af, at han først skiftede til Lazio i 2016. Det har altså kun taget ham fem år at blive topscorer, hvilket også vidner om den exceptionelle kvalitet han besidder. Siden hans skifte har han banket mål ind på stribe, og i Rom håber de selvfølgelig, at de får gavn af hans kvaliteter i mange år endnu. Det gør sig ikke mindst gældende i indeværende sæson, hvor Biancocelesti kæmper med om top-4 i Serie A såvel som Europa League, hvor de ligner en spændende outsider til titlen.


Immobile og Lazio i god form

Immobile har siden sit skifte været holdets helt store stjerne, og han har kun fortsat sin imponerende form i denne sæson, hvor Maurizio Sarri står i spidsen. Det har generelt set godt ud for Lazio i indeværende sæson, hvor de lyseblå ligger med i det øverste felt i Serie A.

Ligeledes ligger de også godt til i Europa League, hvor de kæmper om videre avancement med Galatasaray og Marseille. Italienerne satser på at de kommer videre fra gruppen med deres Sarri-bold, og hvem ved hvad der sker på den anden side af vinterpausen, hvor de afgørende runder af Europa League finder sted. Her håber vi selvfølgelig at se Sarris tropper, og fortsætter de deres gode spil, er det ikke utænkeligt at de når langt. Den italienske klub er ikke favorit til at vinde hele turneringen, men til odds 26.00 ligner Lazio her i november måned et af de mere interessante betting tips på en vinder. Det ville i hvert fald bringe Sarri og Immobiles legendestatus til nye højder i den italienske storklub.


Immobile sulten på flere rekorder

Uanset hvad der sker, ved vi at Ciro Immobile vil fortsætte med at slå rekorder. Således blev han med målet mod Marseille også klubbens all-time topscorer i Europa League. Scorer han tre mere, vil han desuden udligne Simone Inzaghis rekord for flest mål i europæiske turneringer. Inzaghi scorede 20, mens Immobile står noteret for 17.

Foruden rekorder nåede Immobile også et par runde tal lige før landskampspausen. Her slog Lazio Salernitana med 3-0, og et af målene blev selvfølelig sat ind af den italienske skarpretter. Det blev hans mål nummer 100 på Stadio Olimpico, ligesom det blev hans karrieremål nummer 200, hvis vi kun tæller mål med fra ligaer i Europa. 165 af dem blev scoret i Serie A, 30 i Serie B og tre med Dortmund i Bundesligaen samt to for Sevilla i La Liga.Immobile er altså flyvende, og det er ikke kun i denne sæson. Hans bedste sæson til dato var tilbage i 2019/20, hvor han vandt den gyldne støvle med 36 Serie A-mål. Han blev altså den mest scorende spiller i de europæiske ligaer, og det var imponerende taget i betragtning af nogle af de navne han var oppe imod. Messi, Ronaldo og Lewandowski kunne altså ikke følge med den målfarlige italiener. Om han kan gøre det igen i denne sæson må tiden vise.

Det har dog allerede været en begivenhedsrig sæson for Immobile, der kun håber at fortsætte den gode stime resten af sæsonen.


Recent Posts
Archive
bottom of page