Lazios sæson er ikke til at blive klog op. Inden Derbyet syntes top 4 ufatteligt langt væk, og efter sejren virkede det lige pludselig som et opnåeligt resultat igen. Med det uafgjorte resultat, og måske mere den anonyme indsats i anden halvleg, mod Fiorentina sidste uge kom diskussionen så atter op: er Lazio stærke nok til Champions League, og er top 4 overhovedet en mulighed?
Og nu igen, inden Lazio overhovedet er kommet i spil i denne runde er spørgsmålet dugfrisk. Med Romas og Torinos overraskende nederlag betyder det at Lazio ikke behøver at bekymre sig om sejr hver weekend, for de nærmeste rivaler har også svært ved at hive ellers sikre sejre hjem. Og ovenikøbet så skal Milan og Inter mødes i deres Derby i aften, hvilket betyder at Lazio med en sejr over Parma i aften under alle omstændigheder vil nærmere sig en fjerdeplads.
Mantraet burde derfor være, som det også så ofte er, at have fokus på den næste kamp, for det er SÅ uforudsigeligt i Serie A denne sæson. Og her dukker Parma op. Parma har haft en hæderlig sæson i Serie A, hvor de ligger placeret lige midt i tabellen, kun fire point fra Fiorentina på en tiendeplads. Parma startede sæsonen med lyn og torden, men har altså ikke kunne holde den flotte stime de seneste måneder, hvilket også kun har givet én sejr i de seneste fem kampe, nemlig en 1-0 sejr over Genoa. Herudover har Parma kun opnået et 3-3 resultat mod nedrykningstruede Empoli samt en 0-4 afklapsning til Napoli og 1-2 nederlag til Cagliari samt 0-1 til Inter. Gervinho og Inglese er holdets to største profiler, da de har scoret hhv. 9 og 8 mål for klubben og har derved stået for over 50 % af holdets mål i denne sæson. Baseret på de resultater bør Lazio slå Parma, men taget introen til dette oplæg i betragtning, så er det ikke en selvfølge.
Inzaghi skal også undvære Immobile til denne vigtige kamp. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ting, da Immobile har døjet med formen de seneste måneder og ikke virket på toppen - og det til trods for at han har scoret i de seneste to opgør. Det betyder at Caicedo og Correa starter på toppen, et makkerskab der brillerede mod Roma, og ellers samme opstilling som mod Fiorentina. Det betyder at Patric endnu engang har sikret sig en plads i startopstillingen på bekostning af Bastos, der spillede sin bedste kamp for Lazio i Derbyet, samt tilbagevendte Luiz Felipe og Wallace.
Tre point og top 4 er igen realistisk - lige indtil næste runde!
Forza Lazio
Officielle startopstillinger:
LAZIO (3-5-2): Strakosha; Patric, Acerbi, Radu; Marusic, Milinkovic, Leiva, Luis Alberto, Lulic; Correa, Caicedo. Bænken Proto, Luiz Felipe, Wallace, Bastos, Durmisi, Romulo, Jordao, Parolo, Cataldi, Badelj, Neto, Capanni. Træner. Inzaghi.
PARMA (4-3-3): Sepe; Iacoponi, Bruno Alves, Gagliolo, Di Marco; Kucka, Rigoni, Biabiany; Gervinho, Inglese, Siligardi. Bænken. Frattali, Brazao, Gazzola, Dimarco, Gobbi, Dezi, Diakhate, Biabiany, Schiappacasse, Sprocati, Davordzie, Ceravolo. Træner. D'Aversa.
Virkelig flot sejr, svært andet når man vinder 4-1.
Ærgerligt for Patric, men han er virkelig vokset de seneste uger. Tror han spiller de kampe, hvor vi enten gerne vil spille kontrafodbold eller vil være i boldbesiddelse, mens det er enten Luiz Felipe, Bastos eller Wallace når vi står mere defensivt i banen.
Vild runde ift. at mere eller mindre alle vores nærmeste rivaler mister point, den havde jeg ikke set komme.
Dejligt med et selvtillidsboost til vores midtbane, og ikke mindst Luis Alberto, der bare legede i dag. Dumt tidspunkt med landsholdspause, men forhåbentligt kan spillerne fastholde tendenserne efter pausen.
FORZA LAZIO!
Det er næsten synd for Patric, at hans fest skal ødelægges, men det er også så fucking elendigt, at han fortjener det. Vi er stadig os selv, vi er ikke perfekte, men i dag får vi lavet nogle kasser. Jeg ved ikke, om vi var meget bedre end i Firenze, men vi fik lavet flere mål tidligt, mens Parma også holdt op med at være med i kampen.
Det er stadig plads til forbedringer, men vi er 6p fra nummer 3... Og vi har lige nu spiller lige mange kampe med Milan og Inter, som spiller deres derby i aften. Alt er stadig muligt, men intet er sikkert.
Vi er bare meget mere fokuseret i dag. Det er virkeligt dejligt at se.
Derby effekten slår til! Roma taber mod Spal og vi holder legestue mod Parma!!
VANVITTIGT mål til 3-0! Klart bedste opbygget mål denne sæson!
Men et stort tak til Sepe for hans manglende evner ved de to første mål 😂
Hold op hvor er det dejligt at være vidende til det her!
Forza Lazio!
Lækkert mål!!! Konge start for Lazio, vi skal bare blive ved!
Genoa vandt sku over Juve i dag! Det er jo et mirakel!
Godt indlæg Apo!
Det her er en kamp som vi bare skal vinde for at stadig have håb om top 4, som du også selv nævner. Uden Ciro, er det her også en kamp der er et godt eksempel på at vi godt kan vinde kampe uden vores helt store profil Ciro.
Jeg har en god fornemmelse på at vi vinder i dag.
Forza Lazio!