top of page

Hvor hård en modstander er Bayern München for Lazio?

For enhver europæisk klub er en plads i Champions League et absolut højdepunkt. Kun de bedste får lov at slå deres folder i den prestigefyldte turnering og vise, hvad de dur til. Derfor var det et absolut højdepunkt, da Lazio sikrede sig adgang til Champions League. Nu står den italienske klub til at skulle møde stjernerne fra Bayern München, som sidste år løb af med sejren i turneringen. Spørgsmålet er, hvor stor og dygtig en modstander klubben fra Rom har med at gøre?


De to klubbers odds og statistikker


I sensommeren 2019 meldte Lazios præsident Claudio Lotito ud, at Lazio vil kunne gøre det godt i Champions League. Med odds på 151.00 tegner online spil lige nu et billede af en klub, der står bagerst i køen til at hive trofæet hjem. En plads de deler med FC Porto, som har samme odds. Forrest i køen finder vi Bayern München, der i skrivende stund har vinderodds på 3.75. Skal vi tro oddsene, er der altså stor forskel på de to klubber og deres evner og formåen på banen.


De nævnte odds er hovedsageligt udregnet på baggrund af klubbernes præstationer hidtil. Her er der tale om præstationer i form af kampresultater, antal mål scoret, kvalificeringer og turneringer vundet. Det er ingen hemmelighed, at Bayern München har imponeret gennem mange år.


Foruden at vinde Champions League hele 6 gange, sidste gang var sidste år, har den tyske klub vundet Bundesligaen 30 gange, Intercontinental Cup 2 gange og UEFA Cup 1 gang. Lazio har altså en del at skulle hamle op med. Den italienske klub har ikke vundet meget på den internationale scene, men ikke desto mindre har den vundet Serie A 2 gange og Coppa Italia 7 gange.


Bayern Münchens stjernespillere er en udfordring


Når Bayern München gør det så godt, så skyldes det især de mange stærke fodboldspillere, som udgør en del af klubben. Her taler vi for tiden stjernespillere som bl.a. Thomas Müller og Robert Lewandowski, hvoraf sidstnævnte endda blev kåret til verdens bedste mandlige fodboldspiller anno 2020. Den titel blev tildelt pga. hans fortrinlige indsats under Champions League sidste år. Her var han med til at sikre klubbens sejr og førsteplads i turneringen.


Vi kan altså kun håbe, at de store spillere fra Lazio såsom Sergej Milinkovic-Savic og Francesco Acerbi kan hamle op med stjernerne fra Bayern München, når de to klubber skal stå ansigt til ansigt med hinanden i Champions League. I hvert fald hev Milinkovic-Savic fem mål hjem sidste år, mens Acerbi var en solid og uundværlig del af klubbens forsvar, hvilket tegner lovende.


Sætter vi liden til odds, statistikker og de mange imponerende resultater Bayern München har hevet hjem gennem årene, tyder alt på, at Lazio for alvor skal oppe sig. Hvis klubben vil have en chance mod de regerende Champions League-mestrer fra Tyskland, må vi håbe, at Lazios dygtige spillere samt resten af teamet kan måle sig med Bayern Münchens store fodboldstjerner.


Når det sagt, har fodboldens verden også vist, at mirakler kan indtræffe. Det er altså aldrig til at forudsige, hvad der vil ske. Lad os i hvert fald håbe, at Lazio er klar til at give den hele armen (og foden), når Champions League fløjtes i gang.

コメント


Recent Posts
Archive
bottom of page