top of page

Alessandro Nesta

Da Lazio i år 2000 vandt ligatitlen, blev holdet hyldet som levende guder. Men mest elsket af dem alle er Nesta, for iblandt de mange fodboldstjerner købt af Sergio Cragnotti, lyste han op som den velkendte leder.

Vi befinder os 5 kilometer sydøst fra Rom, i forstaden Cinecittà. Den italienske filmindustris centrum som blev opført af fascistlederen Benito Mussolini i 1930. På gaden udenfor den lokale fodboldklubs kontor står en dreng. Han hedder Alessandro. Ved siden af ham står hans far og hans ældre bror, Fernando. Faderen har netop indmeldt Fernando i klubben. Alessandro forstår ikke, hvorfor han ikke får lov at spille fodbold når Fernando må. Det er uretfærdigt synes han. Han vil også spille. Alessandro's far Giuseppe Nesta har egentlig ikke råd. Han er jernbane-arbejder på Nuovo Salarios togstation, og arbejder ekstra ved at køre ud med mineralvand. Men han kan ikke se bort fra sønnens tårer, og beslutter sig til sidst for at gå ind på kontoret igen, for at indmelde sin anden søn. En beslutning han senere hen ikke behøvede at fortryde. Berettelsen om Alessandro tager sin begyndelse den 19 marts 1976. På hospitalet Policlino Umberto føder Maria Laura Nesta sit tredje barn og Alessandro ser dagens lys for første gang. Han er således den yngste i familien, og under sin barndom vokser han op med broderen Fernando og søsteren Katia i Cinecittà. På en eng nær huset spillede de fodbold i de varme sommerdage. Om søndagen fulgte Alessandro med sin far Giuseppe, som siden barndommen var Laziale, til Stadio Olimpico for at følge Lazio. Lyseblåt blod florerede i hans årer. Da Alessandro indledte fodboldkarrieren i Cinecittà Calcio, var han 8 år, og der gik ikke længe før Roma fik nys om den talentfulde fodboldspiller. I Januar 1985 blev familien Nesta tilbydt 10 Millioner Lire, svarende til ca. 50.000 danske kroner, for at han skulle komme til klubben. Forstå dilemmaet for Giuseppe. 10 Millioner Lire var naturligvis vældig mange penge for en arbejderfamilie fra en af Roms forstæder. - Men hvordan skulle han, med et sådant hjerte for Lazio, kunne tillade sin egen søn at spille for et hold som han foragtede allermest? - Hvordan skulle han kunne se sin egen søn spille i Romas røde kamptrøje? - Hvordan skulle han kunne give sin egen søn til fjenden? Det var helt enkelt umuligt. Nogle uger senere besluttede Giuseppe Nesta sig for at tage telefonen for at ringe til Lazio og promovere sin søn. Han fik besked fra Biancocelesti et par måneder senere om, at klubben ville arrangere en udvælgelse for drenge født i 1976, og at Alessandro var velkommen. 300 drenge mødte op til træningssamlingen i San Basilio, men der var kun én som fangede den tidligere landsholdsmålmand Felice Pulicis, og talentspejder Volfango Patarcas, specielle opmærksomhed: Alessandro Nesta. Samme dag skriver Lazio kontrakt med ham. Ni år senere, den 13 Marts 1994, debuterede Nesta mod Udinese. Han erstattede Casiraghi med 12 minutter igen, og imponerede straks. Han imponerede så meget, at Paul Gascoigne et par uger senere ville satse lidt ekstra i en glidende tackling til en træning imod Nesta. Det kostede ham et beskadiget skinneben. Sandro så fortvivlet på, hvordan Gazza blev båret fra banen, samtidig med at englænderen prøvede at forklare den bedrøvede 18-årige forsvarsspiller, at det ikke var hans fejl. Senere hen blev han udtaget til ungdomsslandsholdet, og i 1996 vandt han EM-guld med det italienske U-21 Landshold. Som en bekræftelse på sine gode præstationer, blev han udtaget til A-landsholdets trup til EM i England samme år. Han befæstede sin plads i Lazio og alle supporterne i klubben tog den unge midterforsvarer til sig, og elskede ham af hele deres hjerter. Da Sven-Göran Eriksson tog over som træner i 1997 indledte klubben en æra. En æra med Alessandro Nesta i en af hovedrollerne. I 1998 besjerede Lazio, Milan i den italienske Coppa-Italia, og klubben vandt dermed sin første titel siden 73/74 hvor man vandt Scudettoen. Efter 24 års tung venten kunne supporterne endelig fejre en titel og i centrum stod anføreren Nesta. Med sit mål havde han afgjort kampen. Han var Prinsen af Roma, og den majestætiske forsvarsspiller skulle føre Lazio mod guld i Serie A. Alessandro Nesta er et stort symbol for Lazio. Præcis som Francesco Totti er det for Roma. De 2 Rom-sønner er lige gamle og er begge skolet i sine klubbers ungdomssakademi. Endda siden de tidligere ungdomsår havde de mødt hinanden i derbyen. Fra drenge-årene til Primavera og fra Primavera til Serie A. Repræsentanter fra hver sin klub og bitre rivaler. Alessandros følsomme, men elegante spillestil, hans evne til at læse situationer, og frem for alt sit sikre spil har gjort, at han gang på gang bliver hyldet som én af verdens bedste midterforsvarer. I Lazio er han afgudet. Han var Lazio-supporter siden fødslen, fostres i klubben og en verdensklassespiller. Jo, Lazio kunne være stolte af ham. Svennis fortalte ofte, af han var utrolig glad for Nesta. Alessandro Nesta er en rolig, pålidelig og rar mand ligesom Svennis. Men han udstråler også pondus. Han var en perfekt kaptajn i Lazios harmoniske trup. Pino Wilson og Alessandro Nesta er to historiske spillere, og de eneste som har vundet Lo Scudetto med Lazio med anførerbindet siddende på armen. Bare dét vidner om Sandros storhed. - Han er et rent Lazio-produkt. - Han er en spiller som Laziale kan identifidere sig selv med. - Han er så meget mere end en gedigen fodboldspiller. Den 31 August 2002 blev alt dog forandret. Alessandro Nesta forlod Lazio til fordel for Milan. Europas storklubber stod i kø for at forsøge at knytte Nesta til sig, for hvem ville ikke have verdens bedste midterforsvarer? Sergio Cragnottis Cirio dræbes af en økonomisk krise, som til det yderste påvirkede Lazio. Sven-Göran Eriksson forlod klubben, præcis som andre store spiller, heriblandt Juan Sebastian Veron og Pavel Nedved. Lazio var på vej ned, holdet var ikke det samme for bare et par år tilbage. Det sviende 5-1 nederlag i Romer-derbyet bekræftede dette. Nesta blev skiftet ud i halvlegen, og måtte stå i rollen som syndebuk, da holdet blev kritiseret. Og til sidst kom det; Nesta forlod Lazio. - Klubbens store ikon var solgt. - Det halve Rom sørgede. - Det halve Rom jublede. Nedenunder har jeg fundet et uddrag fra en norsk Lazio-fan, som beskriver følgende: "Tomheden beskriver meget godt hvordan jeg følte det, da jeg en tilfældig eftermiddag kiggede på Tekst-Tv, og blev mødt af en overskrift som lød 'Officielt: Nesta til Milan'. Det var lidt ligesom at tabe et derby, for der føler man det samme. Tomhed Og det er vel ikke så kunstigt? For siden mine unge dage som Lazio-supporter har han været i klubben. Han har spillet på det Lazio-mandskab som jeg holdte så meget af, og voksede op med. Den spiller som betød mest for mig som Laziale var pludselig borte, for altid, præcis som en del af klubbens sjæl. Hans betydning på en fodboldbane har været stor, vældig stor, og han er og bliver uerstattelig." 7 Titler nåede han at vinde under Lazios storhedstid, men efter 17 år i klubben, gik turen til Milano. Om pengene som Lazio fik for Nesta reddede klubben fra konkurs, får vi aldrig at vide. Men Alessandro Nesta vil altid blive mindet som en af Lazios største spillere og helte - Alessandro Nesta vil altid være en smuk påmindelse om den forsvundne æra. Note: Dele af den historiske fakta af Alessandro Nesta er taget fra en artikel, skrevet af Jennifer Wegerup. /stovlelandet.dk/

Recent Posts
Archive
bottom of page