Svær kamp tidligt i et svært program. Jeg håber, at Inzaghi tænker langsigtet og er ikke alt for endimensionel i sin tilgang.
Strakosha
Bastos - De Vrij - Radu (jeg forventer rotation til Coppa hernede)
Marusic og Lulic er selvskrevet på wingbacks efter de 2 andre fik 90 minutter imod Udinese (og Basta-Lukaku nok med sikkerhed spiller CI-kampen).
Parolo-Lucas-SMS vil nemt betyde 150-180 minutter til alle 3... Men det ville overraske mig, hvis Murgia faktisk startede. Dog kunne jeg forestille mig, at vi så Murgia få 90 minutter i CI.
LA på toppen samt den som er klar af i rækkefølge: Immobile/Caicedo/Nani.
Jeg forventer minimum en udskiftning på den centrale midtbane. Meget muligt så ser vi FA komme ind for en CM, hvorefter at LA falder ned på den plads på midtbanen.
Jeg forventer dette til CI kampe:
Strakosha
Caceres - Wallace - LF
Basta - ? - Murgia - ? - Lukaku
FA - Nani
Der er måske reelt mulighed for en 3-4-3 med Caicedo for en af ?'ene, da det spare vores midtbane, så den første, som bliver skiftet ud imod Milan spiller meget muligt sammen med Murgia, og så bytter Murgias partner med den midtbanespiller, som blev pillet ud som nummer 2.
Der er også et spørgsmål om Inzaghi vil forsøge at aktivere hele truppen. Der er Crecco, Patric og reserve keepere også holdt ude af regnestykket. De Gennaro ved jeg heller ikke om er klar, og om vi overhovedet regner ham som relevant.
Jeg synes i hvert fald, at indskiftningen af Murgia kom alt for sent imod Udinese, og det kan give os nogle problemer på midtbanen i begge kampene imod Milan.
Immobile bliver ikke risikeret til denne kamp, så han er ude. I stedet prøver de at gøre ham klar til Coppaen på onsdag. Der er simpelthen for stor en risiko for at hans skade forværres, hvis han starter inde i aften.
Ellers er jeg meget enig med din opstilling, tror faktisk du rammer den spot on. Tror godt Caicedo kommer ind for Nani i løbet af kampen i aften.
Jeg tror heller ikke Murgia starter inde i aften, men jeg forventer at han starter inde på onsdag tilgengæld.
Di Gennero er forresten stadig skadet, så ham kan vi ikke regne med.
Det er en super besværlig kabale at få til at gå op - heldigvis spiller vi først mod Genoa mandag 5. februar, så der er mulighed for total hvile efter Coppa kampen. Det tænker jeg at Inzaghi har tænkt ind i sin plan.
Jeg håber virkelig ikke at Inzaghi undervurderer Milan. Ja, de har været den klub man kan grunne højlydt af i denne sæson, men i sidste ende ligger de over Atalanta (inden denne runde), Torino og Fiorentina, mens de kun er tre point efter Sampdoria. Alle sammen tre hold vi har haft det ekstremt svært med. Jeg tror derfor ikke nødvendigvis på tre point i aften, men hooooooold nu kæft, hvor ville det være fantastisk med en sejr!!
SPAL-Inter 1-1
Med en sejr er der 5p ned til nummer 4... Med et nederlag har vi stadig 2p ned... Det betyder, at vi faktisk kan begynde at kigge opad i tabellen... Der er selv med en sejr stadig 7-8p op til nummer 1, men hvis vi skal kunne være med deroppe, så skal vi kunne se alle potentielle X (udover mod Juve eller Napoli), som det samme som et nederlag og kunne spille derefter. Det kræver et signifikant hul ned til forfølgerne. Det hul har vi som sådan nu i hvert fald i forhold til Milan.
Så jeg forventer, at vi går til denne kamp med en indstilling om, at den skal vindes, og der er intet alternativ. Præcis som var det Chievo eller Udinese. Det vil sige, at vi kan ikke bare spille afventende el. lign., vi skal ud og vinde det her fra starten af kampen.
Det kan måske lyde som et lidt voldsomt gamble. Der er jo ingen, som bare gør på banen på San Siro som udehold og kræver 3p, men det, mener jeg, skal være vores indstilling til denne kamp. X er bare ikke nok, når vi har et hul ned til Inter og riomma at trække på.
Kan simpelthen ikke være mere enig.
Hvis vi gerne vil være et tophold skal vi også integrere os i den tanekgang der skaber sådan et.. og det er blandt andet at turde gå på San Siro - mod et historisk ringe AC Milan hold der bedst af alt kan beskrives som "forvirrede" trods et par middelmådige kampe i streg med ny træner - med en klar forventning om at gå direkte efter sejren og intet andet.
Vi er så meget bedre end dem. Længere er den ikke. Vi har lavet 25 mål de sidste 8 kampe. Milan har lavet 27 i alt i hele sæsonen.
Vil ikke kalde Milan historisk ringe. De sidste kampe har de hævet niveauet. Træerne vokser heller ikke ind i himlen. Unden Immobile er uafgjort er fremragende resultat. Vi skal ikke oversatse.
Sender de kun 2. Halvleg på TV?
Celesti:
På Viaplay er der dansk kommentator, men ikke stream fra en tv-kanal, så det kunne lyde troværdigt.
Caicedo fra start. Ser ud til at Inzaghi vælger formation frem for Nani som angriber. Håber han har ret!
DAJE LAZIO!
Nani kommer vel ind både i dag og i midtugen... Lazio Lounge snakkede også om, hvem som var gode fra bænken og fra start... Jeg tror netop, at Nani er supersubben i denne sammenhæng. Caicedo er også en bedre spiller, hvis vi skal smide lange bolde...
De spiller godt, men de løber også rigtigt meget...
Læg mærke til hvordan Cutrone dækker Leiva
tæt op når vi bygger op.. det har de tydeligvis tænkt over.
HAHAHA JA! og sekundet Cutrone slipper ham laver Leiva en klasse assist!!!! :D
De arbejder rigtigt hårdt, men vi får mere ud af det per kilometer løbet. Vi fører måske ikke efter 60 minutter, men der bliver Milan en del mere trætte end os.
Og så Marusic med det dårlige ben, som afslutter som en anden Immobile... WTF :o
Vi giver altså også frispark væk i øst og vest. Ja, de søger kontakten, men det er ikke ulovligt...
Ren takling... Caicedo skal bare holde op med at blive skadet efter 30 min konstant...
3 gule i en halvleg er fucking dumt. Specielt mener jeg, at ingen af dem var nødvendige eller forkert dømt. Bare dumt.
Caicedo i startopstillingen var selvfølgelig en klar fejl. Han har ikke niveau til Serie A. Ud med ham hurtigst muligt inden vi kommer mere bagud.
Rigtig ærgerlig første halvleg. Milan spiller en virkelig god halvleg bevares, men ærgerligt at vi ikke er bedre på omstillingen. Vi mister den alt for ofte.
Milan dominerer totalt midtbanen, det er rigtig ærgerligt at se, når nu det har været vores force denne sæson.
Håber du har ret, Blood, i at Milan løber sig trætte. Det kan ligeså godt være os, da vi trods alt har spillet en midtugekamp.
Derudover er det et ærgerligt tidspunkt at vi kommer bagud på, da vi kom godt igen efter en sløv start synes jeg.
Håber på Lukaku, Felipe Anderson og Nani i løbet af anden halvleg, så vi kan få noget hurtighed over kanterne.
Flot mål af Marusic dog!
Vi har satset TOTALT på omstillinger.. som Apo skriver er det dog bare ikke lykkedes særligt godt. Alberto har haft nogle dårlige boldtab. Det er skidt.
Synes vi er alt alt for gode til at satse hele butikken så ensporet på omstillinger..
@bang:
Omstillinger er vores store styrke. Det er det alle snakker om i Serie A.
@Apo:
Jeg havde ikke lige tænkt over, at Milan ikke spillede i midtugen. Så giver det naturligvis mening, at de tonser rundt som 11 Gattuso'er...
Jeg har det lidt svært ved vores gule kort. Radu er blevet mere moden, men han kan stadig tabe hovedet... Og så er SMS og Marusic ikke modne nok til, at de heller ikke kan. Det er trods alt Balkandrenge, at vi snakker om...
Det kan betyde, at vi skal lave udskiftninger for at undgå et rødt, hvilket stiller os i en rigtigt dårlig situation. Og hvis Caicedo også er småskadet (er han nogensinde andet?), så bliver det bøvlet med de udskiftninger.
Jeg kunne godt tænke mig, at vi pillede SMS ud for Nani efter ca. 60-65 min. Så falder LA lidt mere tilbage i banen (hvor han alligevel står), mens vi har 2 på toppen. Så kan SMS spille 90 minutter i midtugen uden problem, når han har karantæne i Serie A efterfølgende. Senere kan vi se på FA for Caicedo, men jeg vil helst have en stor angriber på banen, og specielt uden SMS på midtbanen, så kan vi nemt stå uden en stor spiller i offensiven. Samtidig må vi satse på at Radu og Marusic kan holde hovedet koldt i hvert fald de første 30 min., og så må vi se på udskiftninger.
Det her er lidt en lortesituation. 2-1 nede kan vi sagtens vende, men alle de gule kort i første halvleg hjælper virkeligt ikke...
Cutrone scorer med armen.... den er ret tydelig på langsom når man ser hans ryg. Wtf