Alle udover Casale er vist klar. Dog er Immobile langt fra 100%.
Alle 4 kampe i gruppen er blevet til hjemmesejre, så 3p til hver. FCM-Feyenoord bliver spændende, mens vi står overfor vores must-win udekamp, hvis vi skal vinde gruppen.
Fiorentina ude på mandag er en svær kamp, men i forhold til vores strategi (sats på alle 3 turneringer), så skal vi vinde i Østrig. Det er vigtigere at vinde i Graz end i Firenze, hvis du følger den logik.
Det er også klart bedst for vores efterårsstrategi, at vi satser alt på at slagte Graz over 2 kampe, og så får et hul ned til de andre, så der måske kan spares kræfter senere i gruppen.
Er vi helt idiotisk heldige, så kan vi stå med 9-5-5-3 (Lazio-FCM-Fey-Graz) efter 4 kampe, og så er vi på vej videre.
Derfor, så stiller vi med de stærkeste 11, som er friske. Spezia var 4 dage siden, og der er 4 dage til Fiorentina, så i teorien burde alle kunne blive klar til næste kamp.
Vecino starter nok, måske Pedro og MA... Så Cataldi, SMS/LA (nok mest LA) og FA/Zaccagni er nok ikke sikre på at starte, men ellers så er Provo, Marusic, Romagnoli, Patric og Lazzari vel sikre i defensiven (hvis alle er klar).
Min eneste realistiske forhåbning er, at Sarri skifter ud tidligt. Jeg kan ikke se, at andre skal starte på toppen end Ciro, men er vi foran med 2 ved pausen, så skal han pilles ud.
Der er 2 udskiftninger mellem Ciro, Zac, FA, Pedro og Cancel, så det skal nok også gå. Der er også LR, som kan komme i spil, hvis alt går vel.
SMS og LA skal nok dele om 90 minutter, Cataldi/MA er jeg ikke bange for og Basic er vist også klar, så der er fin dæk på midtbanen, som måske kan gøres med kun en udskiftning (SMS/LA).
Det store spørgsmål er dog forsvaret. Patric gik ud ret tidligt sidst, Lazzari fik lige over 60 min. Hvis Patric ikke er på toppen, så kan Gila enten starte, eller mere realistisk skulle komme ind senere i kampen. Det samme gælder vel backs og Hysaj. Radu virker til, at han igen igen er en forårsspiller, men han er der også.
Roterer vi ikke, så kan vi stå i en situation, hvor vi måske skal bruge 2 udskiftninger i hver kæde, eller 3 i en kæde, som så sætter et ekstra press på 1-2 spillere, som skal spille 90 minutter, hvor de nok ikke rigtigt kan holde til de sidste 20-30 min.
Alt i alt, så kan jeg ikke rigtigt gætte mig til en formation. Jeg forventer lidt denne:
Provodel
Lazzari? - Patric? - Romagnoli - Marusic
Vecino - MA - LA
FA - Immobile? - Zac
Det handler mest af alt om, hvem som blev skiftet ud imod Spezia. Måske er det overraskende at Pedro ikke starter, men så meget skulle FA og Zac trods alt heller ikke lave i 2h imod Spezia, så de 90 minutter kan trods alt ikke gøre så ondt efter begge ikke var udtaget til landshold. Planen vil så være at sætte Pedro ind i pausen for Immobile. Lazzari for Hysaj og Gila for Patric kan også sagtens ske allerede i pausen, men jeg tror virkeligt, at vi starter med alle de bedste.
Vecino og LA deltes om minutter imod Spezia, så efter 90min får SMS en pause i startopstillingen.
Jeg gambler på MA for Cataldi, da vi nok gerne vil have muligheden for at give MA 90 minutter, hvis det kan lade sig gøre, så vi kan skifte ud på andre pladser, men jeg er ikke overrasket, hvis Cataldi starter, men så kommer MA nok ind. SMS kommer nok også ind, men... Jeg ved det sgu ikke med den midtbane. Faktisk er det utroligt svært at finde hoved og hale i noget af alt det her. Hvis vi også gerne vil beholde Maximiano på længere sigt, så skal han nok også snart til at få EL-spilletid.
Det er ikke nemt at være Sarri, for denne kamp skal vindes, og vi har ikke imponeret på udebane endnu (sejr i Cremona uden modstand, udryddelsen i Herning, X mod Sampdoria og X imod Torino), og så skal vi endda spare kræfter til endnu en svær udebane på mandag, som også skal vindes (hvis vi vil toppen af poppen). X i Firenze kan vi leve med (i så fald lå vi i Serie A på 18p i 9k), men vi kan ikke tage til Firenze og spille efter det.
Og 3 dage efter Fiorentina ude, så spiller vi hjemme imod Graz, som enten har læst os eller er ude efter hævn, og så er det i weekenden Udinese (som kan slå alle). Heldigvis er der så derefter endeligt en hel uge til Atalanta away.
Vi kan over de næste 1,5 uger og 4 kampe ikke spare kvalitet, men vi kan heller ikke tåle træthed, formdyk eller skader. Og det er 4 svære kampe, som vi skal vinde, hvis vi vil denne sæson seriøst. 23p i 10k i Serie A, samt 9p i 4k i EL vil lægge os helt perfekt i begge turneringer, men det virker bare ikke realistisk med vores bredde.
Jeg håber bare, at Hysaj, Gila, Radu, MA, Basic, LR og Cancellieri alle finder deres niveau, og viser det til træning, og holder det til kamp, for det er nu, at vi virkeligt begynder at få brug for dem.
For selvom der er en pause før Atalanta, så efter Atalanta er der 6 kampe mere på 3 uger. Og i de 6 kampe bliver EL-gruppen afgjort.
Jeg kan slet ikke læse denne kamp lige nu, og hvad Sarri kan gøre for at få det optimale resultat.
Jeg ville nok starte Cancellieri i stedet for Immobile, hvor Immobile så altid kan komme ind senere (fx ved halvleg), men det er også et gamble, hvis Immobile så skal løbe 10km på 45 minutter efter en sejr, så er det værre end, at han startede kampen.
2-2 i Herning... Slut. Med det comeback, så kan de måske få et point i Rotterdam. Der har dog ikke været en udesejr endnu i gruppens foreløbige 6 kampe, og jeg har min tvivl om, at vi faktisk komme til at se en udesejr i gruppen overhovedet (hvilket egentligt er til vores fordel).
Feyenoord 4 (9-5)
FCM 4 (6-3)
Lazio 4 (5-7)
Graz 4 (1-6)
(målscorer i parentes)
Nu skal vi også gerne have X i Rotterdam, eller FCM må i hvert fald ikke vinde (i så fald, så er top2 i fare).
Efter 4 runder med gode resultater:
Lazio 7
Feyenoord 5
FCM 5
Graz 4
Så skal vi dog stadig ikke kun vinde hjemme over FCM, men også håber at Graz får et resultat hjemme (hvor de er ubesejret i gruppen) imod Feyenoord.
Vinder en af holdene i Rotterdam i runde 4, så kan vi ikke vinde inden runde 6.
Efter 5 runder med rigtigt gode resultater:
Lazio 10 (gruppen er nu allerede vundet)
Graz 5-7 (vi er bedre internt, så de kan ikke hente os)
Feyenoord 5-6 (kan ikke hente os på point)
FCM 5 (kan ikke hente os på point)
Men hvis der ingen udesejre er, og vi vinder vores hjemmekampe, så er dette sikkert efter 5 kampe:
Lazio 10
Feyenoord 5-10 (kan måske stadig hente os)
Graz 5-7 (vi er bedre internt, så de kan ikke hente os)
FCM 4-5 (kan ikke hente os på point)
Så vil sidste kamp i Rotterdam være en finale om at undgå playoff i slutningen af vinteren. Og hvis vi ikke allerede har vundet gruppe, så er X stadig nok for os.
Det ser helt forvirrende positivt ud, men vi har også spillet to udekampe og kun en hjemme. Hvis vi slagter Graz hjemme, så kan vores udsyn være helt anderledes.
Overordnet:
Sejr hjemme, X ude.
Vi har nu 1-3-1 ude (sejr i Cremona, nederlag i Herning)
Og 5-0-1 hjemme (nederlag til Napoli)
Denne kamp:
Men hvis vi alligevel ikke går efter denne kamp, hvorfor starter Cancellieri, Vecino og MA så ikke?
Det er en ting, at vi behandler EL og Serie A lige (hvilket jeg mener er en fejl, i hvert fald om efteråret).
Og at vi ikke satser på udesejre.
Men så skal vi fanme stille med flere rotationsspillere i denne kamp, hvis vi ikke går direkte efter sejren imod en mindre klub.
Jeg bliver så træt af, at vi ikke kan gøre ting konsekvent.
Jeg er med på, at vores trup er ret snæver, men spillere som MA, Basic og Vecino har ikke kun vist, at de kan levere, men de har også den helt rigtige erfaring til at spille i EL. De kan da som minimum få de første 60 min inden, at vi går i LA, SMS og Cataldi panik (hvis nødvendigt).
Vi havde ikke været dårligere med Basic-MA-Vecino fra start på midtbanen i dag.
Vi havde nok heller ikke været dårligere med Cancellieri fra start, hvor Immobile kunne komme ind i pausen på samme måde som Zaccagni og Lazzari, hvis vi ikke så var foran. Men okay, Immobile var kun få centimeter offside og fik bolden i kassen... Og han leverede en bold, få centimeter fra LA's tå lige foran de lille felt... Men Immobile havde nok været endnu mere farligt, hvis han kom frisk ind i anden halvleg.
Gruppe:
Feyenoord er foran i Herning. De havde de få centimeter på deres side af offside, så hvis de vinder, så er gruppen:
Feyenoord 6
Lazio 4
Graz 4
FCM 3
Det kan hurtigt blive til:
Feyenoord 9
Lazio 7
Graz 4
FCM 3
Dog, hvis vi kan slå Graz og FCM hjemme, så har vi 10p. Og hvis vi inden FCM ligger nummer 1 på flere point (ikke bare målscorer), så er vi meget tæt på at vinde gruppen efter 5 kampe. Det kræver dog, at Feyenoord smider point her og der.
Lazio 10
Feyenoord 3-12 (6-12 med en sejr i dag)
FCM 3-9 (3-6 med et nederlag i dag)
Graz 4-7
Skulle FCM få X hjemme i den kamp de spiller nu, så er scenariet efter 5 kampe:
Lazio 10
Feyenoord 4-10 (skal holdes til maks 6p)
FCM 4-7 (skal holdes til maks 6p)
Graz 4-7 (7p til dem er optimalt)
Det største problem derefter er dog, at FCM stadig kan nå op på vores pointtal, og så tager os indbyrdes. Vi er næste ude i, at vi vinder de 2, Graz slår Feyenoord, og FCM og Feyenoord vinder en kamp hver internt eller spiller begge X:
Lazio 10
Graz 7 (vi er bedre internt)
Feyenoord 5-6 (de kan hente os internt)
FCM 5-6 (de er nok bedre internt selv efter kampen i Rom)
Trusselsbillede:
Feyenoord: Slår de FCM i dag, så kan de altid hentes os i Rotterdam, hvis de bare få 1p mere i runde 4 eller 5.
FCM: Slår Feyenoord FCM i en kamp og vi slår dem hjemme, samt at vi vinder over Graz hjemme, så kan de ikke hente os i sidste runde.
Graz: Vi skal slå dem hjemme. Derefter er vi 3p foran dem og sikret at være bedre internt. Vinder vi ikke den kamp imod dem i Rom, så har vi langt mere uoverskuelige problemer. Men slår vi dem hjemme og slår FCM, så kan Graz aldrig hente os. Eller så skulle det være en eller anden sindssyg 3-vejs-situation.
Så vi skal bare have fokus på at vinde vores egne kampe, og heldigvis har vi de 2 næste på hjemmebane, hvor vi er klart stærkest.
Er vi sikret førstepladsen efter 5 kampe, så sparer vi ikke bare 2 trættende kampe i foråret, men vi får også en kritisk vigtig mulighed for rotation og restitution, hvis vi kan stille med Cancellieri, LR, MA, Vecino, Basic, Radu, Hysaj, Casale, Gila og Maximiano i Rotterdam.
Fremadrettet:
Vinder vi i Firenze, så er vi på 24p i 12k for alle turneringer.
Får vi X, så ligger vi med 18p i 9k i Serie A, og slår vi Graz og Udinese hjemme derefter, så har vi 7p i 4k i EL, 21p i 10k i Serie A, og så 28p i 14k samlet.
Taber vi, så får at balancerer det, så skal vi vinde vores 4 næste kampe i træk. Det vil sige Graz H, Udinese H, Atalanta U, FCM H.
Kernen er dog, at hvis vi får X i Firenze og Bergamo, samt vinder de 3 andre kampe, så ser det virkeligt fornuftigt ud for os (10p i 5k i EL - 22p i 11k i Serie A).
Med andre ord, dette er lige efter planen.
OG JEG ER SÅ FUCKING TRÆT AF DEN PLAN!
10 mod 11, og 10 min plus ekstra tilbage.
Kom så Lazio, udnyt det!
Men bliver sgu lidt sur. Føler vi smider alt ved total mangel på situations fornemmelse og selvindsigt.
For helvede hvor er det tyndt 😠🤬
10 skud på mål mod 0. Og en xG på 0,00 efter 45 min. Rent held at vi ikke er bagud med to.
1: Vores aflervings spil fungere ikke optimal, med det pres de holder. Vores offensiv kommer aldrig rigtig igennem til noget.
2: Jeg kan ikke se vi vinder denne kamp, selv hvis vi laver hurtig udskiftning i anden halvleg. De har læst os godt, og deres pres spil virker og lukker vores offensiv ned.
Vi viser dog nok ikke samme arrogance, som i Herning, men det her er trods alt for meget... Vi vinder heller ikke, hvis vi tager ingen chancer.
Vi er så elendige. Vi kunne ligeså have sendt reserverne 😆
Nu kan jeg se, at en kilde påstår dette er den officielle opstilling:
Provedel
Hysaj, Gila, Romagnoli, Marusic
SMS, Cataldi, LA
FA, Immobile, Pedro
Jeg forstår ikke, hvorfor Vecino ikke skulle starte. Det giver ikke mening for mig, men ellers så er det dog positivt, at vi trods alt rotere bare lidt.
Med Casale ude, samt Lazzari og Patric måske ikke 100%, så var der vel ikke mange alternativer defensivt. Der er alternativer på midtbanen, så jeg så hellere lidt rotation i denne kamp end tvunget imod Fiorentina, men okay. I angrebet er det vel stadig det maksimale, at vi kan tillade os. Cancellieri skal som minimum scorer fra bænken, hvis han skal være i spil som starter i angrebet.
Fordelen ved denne opstilling er, at vi nok kun skal skifte Radu ind i forsvaret (hvor afhænger af for hvem, og hvordan der ellers flyttes rundt). Lazzari kan vel til nøds komme ind, men jeg ser hellere, at der er 90 min i ham imod Fiorentina, hvor Marusic får brug for under 90 min.
Udfordringen er, at jeg gerne vil kunne bruge 6 udskiftninger på midtbanen og i angrebet. Jeg forstår ikke, at Vecino ikke er sat ind, da han kan brændes af over 90 minutter. Denne opstilling tvinger os til at skifte Cancellieri, Vecino og Basic ind som minimum, forhåbentligt kan vi holde Zaccagni på bænken, men ellers så burde både MA og LR også få minutter, hvis det er muligt.
Jeg håber, at det er en fejl.
Men efter FCM, så tager vi nok ingen chancer ude i EL.
Vinder vi ikke i Firenze, så kan jeg allerede se @Celesti's reaktion for mig...
Provedel
Hysaj, Gila, Romagnoli, Marusic
Sergej, Cataldi, Alberto
Anderson ciro, Pedro
Casale ikke udtaget, ellers så er alle de andre forventelige med.
Forventet opstilling i følge FI (tror ikke en skid på dem dog):
Sturm Graz (4-3-1-2): Siebenhandl; Gazibegovic, Affengruber, Wuthrich, Dante; Hierlander, Stankovic, Prass; Horvat; Ajeti, Boving.
Lazio (4-3-3): Provedel; Lazzari, Gila, Romagnoli, Marusic; Luis Alberto, Cataldi, Vecino; Pedro, Immobile, Zaccagni.
Det giver vel god mening, men jeg er stadig i tvivl om mange aspekter.
https://football-italia.net/europa-league-sturm-graz-vs-lazio-probable-line-ups/